Kuidas kodukapitalilaenu enda kasuks pöörata

Kuidas toimib Ameerika Ühendriikides kodukapitali laen ja mida oleks Eesti koduomanikel sellest õppida. Tõlkisime eesti keelde artikli “How You Can Use a Home Equity Loan to Your Advantage”:

Kodukapitalilaenu raha võib koduomanik kulutada ükskõik millele.

Kodu omamise üks eeliseid on see, et omakapitali on võimalik üles ehitada hüpoteeklaenu tagasi maksmise ajal. Mida suurem on kodu väärtus ja mida kauem omanik hüpoteegi osamakseid teeb, seda rohkem on omakapitali, mille toel võtta kodukapitalilaen või kodukapitali krediidiliin. Kuigi koduomanik võib selle raha kulutada endale sobival viisil, on mõned kasutused paremad kui teised.

Kuidas see toimib
Kodukapitalilaen on omamoodi teine hüpoteek. See tähendab, et see ei asenda esimest hüpoteeki, mille eest koduomanik peab jätkuvalt maksma kokkulepitud kuumäära. Kodukapitalilaen on teine laen, mis põhineb kodu sellel osal, mille eest omanik on juba makstud, ja mis lisab teise igakuise arve. Suure hulga omakapitaliga koduomanikud võivad kulutamise eest laenata tuhandeid või kümneid tuhandeid dollareid.

Kodus remondi tegemine
Remondi tegemine on kodukapitalilaenu üks kõige kasulikum kasutusviis. Lisaks kodu paremaks ja mugavamaks elukohaks muutmisele suurendab see ka kodu väärtust selleks ajaks, kui seda müüma hakatakse. Kodukapitalilaenu kasutamine selleks, et parandada suuri kahjustusi, mis ei käi kodukindlustuse alla, on vastutustundlik viis kodusse investeerida. Finantsleht Bankrate.com märgib, et 25% kodukapitalilaene kulutatakse remondi peale (märkus: Eestis on olemas teenus nimega remondilaen).

Võlgade haldamine
Kodukapitalilaenud on kasulikud ka erinevatest allikatest võla konsolideerimiseks. Maksmata raviarvete, krediitkaardivõlgade ja kõrge intressiga võlgadega koduomanik saab need võlad kustutada ja vältida hilinenud maksete või limiidi ületamise tasusid. Kodukapitalilaen asendab võla ühe laenuga, mida võib pika aja jooksul olla lihtsam tagasi maksta. Lehe Bankrate.com sõnul liigub rohkem kui 40% kodukapitalilaene konsolideerimise suunas.

Investeerimine
Koduomanikud võivad kodukapitalist saadud raha kasutada ka uue investeeringu tegemiseks. Ehkki igat tüüpi investeeringuga (sh maja) kaasneb mingisugune risk, on kodukapitalilaen üks viis suurele rahasummale kiiresti ligi pääseda. See võib kasulik olla väikeettevõtte omanikule, kes vajab kiiresti kapitali, või erainvestorile, kellel on eriline investeerimisvõimalus, näiteks hea hinnanguga aktsiad või võlakirjad. Haridusse investeerimine on teine võimalus – paljud koduomanikud kasutavad kapitalilaene laste ülikooli õppemaksude maksmiseks.

Muud kulutused
Ühekordselt kasutatavate kaupade ostmine on veel üheks võimaluseks kodukapitalilaenust saadud raha kasutamiseks. Kuigi see võib näida kaua üles ehitatud kapitali lühinägeliku kasutamisena, võib see olla nutikas finantssamm ja seda eriti suhteliselt stabiilses rahalises olukorras olevate koduomanike jaoks. Koduomanikud saavad kodukapitalilaenult makstava intressi maha kanda siis, kui saabub tulumaksu maksmise aeg, mis võib olla parem kui maksta mahaarvestamatut intressi suurelt ostult nagu auto, paat või haagissuvila.

Soovitame lugeda ka artiklit 8 mõistet, mida peab tundma laenuvõtja.


Partnerid | Info Pärnu kohta | KKK | Sitemap | Info & klienditeenindus: +372 5919 8069, info@parnumajutus.ee | ©2018 Pärnu Majutus OÜ