Korterite vabanemine, ostmine ja finantseerimine

kiirlaenEestis teatakse veel vähe kinnisvaralaenude ja nende võimaluste kohta. Puudulik on ka ülevaade erinevatest võimalustes, kuidas osta laenude tõttu nn haamri alla sattunud kinnisvara. Kinnisvara laenu saamiseks nähakse aga ainukese võimalusena kodulaenu pangast. Eestisse on aga tekkinud mitmed ettevõtted, kes pakuvad inimestele alternatiive. Näiteks kinnisvara tagatisel laenu saamine, auto tagatisel laenud, erinevat tüüpi kiirlaen ja väikelaen tüüpi laenud jpm. Antud ettevõtted pakuvad traditsioonilisele pangandusele alternatiivi laenu saamiseks aga ka võimalusi leida endale kinnisvarapakkumisi pankrotihaldurite ja kohtutäiturite pakkumiste osas. Eestis on selleks mitmed keskkonnad nagu Varad.ee, Oksjonikeskus.ee jne. Parim strateegisa on nendel keskonda regulaarne külastamine ja uuemate pakkumistega kursis olemine.

Kaastaotlejaga laenu võtmise õpetus:
Eluasemelaenu võib võtta ka koos kaastaotlejaga. Sel juhul liidetakse kokku nii teie sissetulekud kui ka kohustused. Kaastaotlejaks võib olla abikaasa, elukaaslane, mõni muu sugulane või sõber. Samas ei tähenda abielus olemine, et eluasemelaenu võttes peab mõlemad abikaasad kaastaotlejaks vormistama, kui see ei ole pangapoolne tingimus. Laenu võib võtta ka ainult üks abikaasa.
Kui mõlemad elukaaslased võtavad laenu ja on seega kaastaotlejad, võiks jälgida, et mõlemad kantaks omanikena kinnistusraamatusse. Siis on mõlemal õigus poolele kinnisvarast, kui elutee peaks lahku viima.
Panga jaoks ei ole oluline, kumb kaastaotlejatest laenumakseid maksab. Reeglina on lepingus siiski kindlaks määratud, kes ja kuidas laenumakseid tasub. Laenumakseid võib maksta üks laenutaotleja, kuid neid võib maksta ka ühiselt – kas võrdsetes osades või kokku leppides muud moodi, näiteks üks maksab 20%, teine 80%.
Kui tulevikus peaks tekkima probleeme laenu maksmisega, vastutavad mõlemad laenajad panga ees võrdselt, hoolimata sellest, kuidas on maksete tasumine omavahel kokku lepitud, sest panga jaoks on tegu solidaarvõlgnikega. Loe edasi.

Osta või üürida?
Korteri või maja ostmine on tõenäoliselt sinu elus üks suurimaid rahalisi väljaminekuid. Seetõttu tasub plussid-miinused enne hoolikalt läbi kaaluda. Tihti ei pruugi endal ostuks vajalikku summat olla ning seetõttu ostetakse kinnisvara sageli laenuga. Kui sul on võimalik kodu osta oma raha eest, loe ostu-müügi protsessi kohta edasi.

Kodu ostmine ilma laenuta
Kui oled leidnud sobiva kodu, tuleb sul müüjaga sõlmida ostu-müügi leping. Seda tehakse notari juures, kes valmistab lepingu ette. Lepingu sõlmimisel notari juures selgitab notar nii ostjale kui müüjale tehingu sisu, asjaolusid ja õiguslikke tagajärgi, kontrollib tehingu tegemiseks vajalikke andmeid jne. Notar esitab ka kinnistusregistrile omandi üle minemise kande tegemiseks kinnistamisavalduse ja vajalikud dokumendid. Kui kinnistusraamatus kanne tehtud, saab sinust kinnisasja omanik. Loe lähemalt siit.
Kui sa kodu ostmiseks pangalaenu ei vaja, on ostu-müügi tehingu sõlmimisel turvaline kasutada notari deposiiti. Sina kui ostja kannad kokku lepitud summa hiljemalt lepingu sõlmimise päevaks notari deposiitkontole. Notar kannab raha müüja arvele kolme tööpäeva jooksul pärast tehingu toimumist. Et kaitsta end võimaliku tehingu ärajäämise puhul rahast ilmajäämise eest, siis ei tasu kanda raha enne tehingu toimumist müüja arvele.
Päev, mil sa oma uue kodu võtmed kätte saad, lepitakse sinu ja müüja vahel kokku. Selleks võib olla nii lepingu sõlmimise aeg või aeg, millal ostja poolt on müüjale tasutud terve ostusumma. Kokku võib ka leppida, et valdus läheb ostjale üle pärast seda kui ostja kohta tehakse kinnistusraamatusse kanne. Samuti võib kinnisasi olla juba omandaja valduses.
Valduse üleandmiseks on mõistlik allkirjastada üleandmise-vastuvõtmise akt, kus märgitakse, millal valdus on üle antud, mitu võtit üle anti, millised olid veemõõtja ja elektriarvesti näidud jne.


Partnerid | Info Pärnu kohta | KKK | Sitemap | Info & klienditeenindus: +372 5919 8069, info@parnumajutus.ee | ©2018 Pärnu Majutus OÜ